Puni tekst rada
pdf 681KB | Prezentacija
pptx 1.2MB |
Međupredmetni projekt "Tajne Keopsove piramide"
Sama ideja povezivanja dvaju naizgled nespojivih predmeta rodila se iz znatiželje profesorice povijesti da prilikom obrade nastavne cjeline o drevnom Egiptu učenicima pruži i još pokoju matematičku zanimljivost iz tog doba.
Učenici prvog razreda zdravstvene gimnazije, njih 24, podijeljeni su u 8 grupa. Svaka grupa dobila je svoj matematički zadatak i povijesnu obradu teme prema unaprijed dogovorenim smjernicama (izgled pisanog teksta, forma, sadržaj, literatura i citiranje; bodovanje i ocjenjivanje pojedinog dijela rada). Rad su izrađivali u Office Online alatu, a prije samog pisanja bili su podučeni o tome kako otvoriti zajednički dijeljeni dokument te kako ga uređivati i pisati matematičke formule. Sve radove je do zadanog roka trebalo predati u grupu na Yammer-u.
Ciljevi ovog međupredmetnog projekta bili su poticanje učenika na povezivanje i upoznavanje nastavnih sadržaja iz matematike i povijesti, upoznavanje s osobitostima staroegipatske kulture, uvid u genijalnost i matematička dostignuća starih Egipćana, povezivanje starih mjernih jedinica s današnjim metričkim sustavom i znanstvenim zapisom decimalnog broja, zapisivanje zadataka iz tekstualnog oblika na matematički jezik korištenjem formula (za opseg, volumen, površinu strana piramide i baze), istraživanje odnosa između pojedinih elemenata (npr. duljine osnovice baze i visine piramide), pisanje radova s naglaskom na dokazivanju i oprimjerivanju, korištenje IKT u nastavi (za pisanje teksta i matematičkih formula), korištenje društvenih mreža (u povezivanju, prikazivanju i prezentiranju ideja većem broju sudionika).
Mirela Brumec
Medicinska škola Varaždin, Hrvatska
Mirela Brumec (r. Ostroški)
Rođena je 06.03.1980. u Varaždinu. Živi u Beletincu, selu u dolini Bednje s pogledom na obronke Ivanščice.
Završila je Osnovnu školu Beletinec 1994., Prirodoslovno-matematičku gimnaziju u Varaždinu 1998. te Prirodoslovno-matematički fakultet (Matematički odjel, smjer profesor matematike) na Sveučilištu u Zagrebu 2004. godine.
Od rujna 2003. – kolovoza 2004. Rudarska i kemijska škola u Varaždinu bila je njeno prvo radno mjesto. Od rujna 2004. do ožujka 2012. radila je na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, a od travnja 2013. do danas radi na Medicinskoj školi u Varaždinu gdje je član projektnog tima e-Škole.
Od 2006. - 2008. radila je na podizanju e-predmeta u virtualnom okruženju za učenje (LMS) Moodle. Bila je član tima koji je dobio 1. Nagradu za najbolji e-kolegij na Sveučilištu u Zagrebu za 2008./09. godinu.
Od radova spominje:
[1] Divjak Blaženka, Brumec Mirela: Matematika 2, Matematika i e-učenje, Divjak B., Erjavec Z. (ur.), Varaždin: TIVA - FOI, 2010., 39-42
[2] Divjak Blaženka, Brumec Mirela, Peharda Petra: Stavovi prema matematici i korištenju novih tehnologija u nastavnom procesu, Matematika i e-učenje, Divjak B., Erjavec Z. (ur.), Varaždin: TIVA - FOI, 2010., 5-9
[3] Divjak Blaženka, Ostroški Mirela: Learning outcomes in mathematics: case study of their implementation and evaluation by using e-learning, The second international scientific colloquium Mathematics and Children (Learning outcomes). Monography. Margita Pavleković (ur.), Zagreb: Element, 2009., 65-76
Mirela voli pronalaziti nove pristupe starim i uvriježenim načinima i postupcima u poučavanju, crtati, planinariti i kuhati.
Martina Hranj
Medicinska škola Varaždin, Hrvatska
Autorica živi i radi u Varaždinu.
U istome gradu pohađala je osnovnu školu (1996.) i opću gimnaziju (2000.), a dvopredmetni studij na Filozofskome fakultetu završila je u Zagrebu (2005.).
Predaje Hrvatski jezik i Povijest u Medicinskoj školi Varaždin.
Uživa u svom poslu koji ju ispunja, a s tehnologijama u nastavi "prijateljuje" već 12. godinu.
Kad ne radi za posao, druži se, radi i igra sa sa svoje troje male djece koja su njezina najveća radost i inspiracija.
U slobodno vrijeme, kojega baš i nema previše, koristi za kreativno izražavanje u mnogim oblicima.
Martina je Nnkadašnja atletska prvakinja, aktualna majka i profesorica, a u skoroj budućnosti i znanstvenica.